Temiz Moda Elçileri

Dünyada yapılacak en büyük iyilik, korku içinde yaşayan bir insanın güvenliğini sağlamaktır.

Beydeba

Usta oyunculuğu, sosyal konulara olan duyarlılığı ve sempatik tavırlarıyla kariyerinde başarı sağlayan Mert Fırat kimdir?

Sanatçı Mert Fırat, Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Tiyatro Bölümü’nde aldığı oyunculuk eğitimi sonrası 2005 yılından itibaren birçok TV ve sinema projesinde görev aldı. Kurumsal sosyal sorumluluk konularında farklı dernekler ve vakıflar ile gönüllü olarak çalışan Mert Fırat iki farklı projede de şu anda ortak olarak yer almaktadır. İlk olarak, ortakları ile birlikte Bursa’da “Sanat Mahal” projesini hayata geçirmiş, ikinci olarak da www.ihtiyacharitasi.org’un kurucuları arasında yer alıp, projenin tasarlanması, planlanması ve işleyişi konusunda aktif olarak katkı sağlamaktadır.

Adaletsizliği, adaletle yıkmak gerekir

Mahatma Handhi

Adım Adım ile bir çok sivil toplum kuruluşuna destek olan, Açık Açık ile de sivil toplum kuruluşlarını şeffaflaştıran Itır Erhart kimdir?

Doç Dr. Itır Erhart Boğaziçi Üniversitesi’nde İngiliz Dili Edebiyatı ve Felsefe okudu. M.Phil derecesini Cambridge Üniversitesi’nden doktorasını Boğaziçi Üniversitesi’nden aldı. 2001 yılından bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde toplumsal cinsiyet, insan hakları, medya, spor sosyolojisi üzerinde dersler veren Itır aynı zamanda bir sosyal girişimci. Adım Adım ve Açık Açık adlı iki sosyal girişimin kurucuları arasında. Bu alanda yaptığı çalışmalardan ötürü 2014 yılında Ashoka Fellow seçilen Itır, Ashoka Türkiye Yönetim Kurulu, TEGV Mütevelli Heyeti ve Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Danışma Kurulu üyesi.

İnsan sadece yaptıklarından değil, yapması gerektiği halde yapmadıklarından da sorumludur.

Lao Tse

Instagram’da “@biyokimyageranne” hesabı ile başta anneler olmak üzere, çoğu konuda insanları bilinçlendirmeye çalışan ve herkesin her şeyi sorgulamasını isteyen İlkay Korkmaz kimdir?

Ege Üniversitesi’nde Biyokimya okudu. “Habitat İçin Gençlik Derneği” tarafından koordine edilen “Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” projesinde yer aldı. Anne olduktan sonra hayata bakış açısı değişti ve bir bebeği hayata hazırlarken insanın aslında kendini büyüttüğünü anladı. Kızında başlayan besin alerjileri sebebiyle her şeyi daha derinden sorgulamaya başlayan İlkay Korkmaz, yaptığı araştırmaları herkesle paylaşmak istedi. Bu doğrultuda bir Instagram hesabı ve web sitesi açtı. Ürün etiket okumaları ve insanlara bu bilinci kazandırma amacıyla açtığı sosyal medya hesaplarında İlkay Korkmaz; bütünsel sağlık, yerel üretim, temiz moda, minimal ve atıksız yaşam gibi konularla alakalı paylaşımlar yapmaktadır.

görev size verildi. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, kimse bilemez

Lady Galadriel, Ormanın Hanımı (Yüzüklerin Efendisi)

Ekolojik yaşamı misyon edinen, doğa ve insan ilişkisine yoğunlaşarak deneyimleri ile topluma ilham veren Güneşin Aydemir kimdir?

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü mezunu Güneşin Aydemir, okul yıllarında başladığı kuş gözlemciliği ile doğa koruma alanına ayak bastı. İnsanın doğa ile olan ilişkisine yoğunlaştı ve bu arayışı onu doğaya karşı sorumlu insan konusunda çalışmalar yapan Buğday Hareketi ile tanıştırdı. Kırsalda ekolojik bir yaşamı deneyimlemek üzere 2007 yılında yaşamını tümüyle değiştirerek, bir grup arkadaşıyla birlikte Kaz dağları eteklerinde bir köye yerleşti. Burada Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezini kurdu. Yaşam Okulu isimli bir alternatif eğitim programı hazırladı. Üretim ve paylaşım, ekolojik adalet, öğrenen topluluk, katılımcı sanat, vatandaş bilimi konularına teorik manada ilgi duymanın yanında bu konularda modeller oluşturma yönünde çalışmakta, bunu da ağ örücülük ve hikaye anlatıcılığı yoluyla yapmaktadır.

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön