Temiz Moda Hareketi Nedir?

Temiz Moda Hareketi Nedir?


Doğaya ve insan sağlığına saygılı malzemeler ve yöntemlerle sürdürülebilir bir yaklaşımı benimseyen Temiz Moda Hareketi, üretim aşamasından ürünün tüketiciye ulaştığı son ana kadar, doğa ve insan için adil ve etik bir süreci destekliyor.

Neden Temiz Moda Hareketi?


Tekstil sektöründe mevcutta kullanılan uygulamalar doğa, insan sağlığı ve işçi hakları açısından birçok sorunun temel kaynağı oluyor. Temiz Moda Hareketi; bu sorunları tanımlamak ve çözüm üretmek açısından oldukça önem taşıyor.

.

Su Tüketimi

Tekstil sektörü, bir yılda 79 milyar metreküp su tüketiyor. Bu rakam; yaklaşık 32 milyon olimpik yüzme havuzunu doldurmaya yetecek olan su miktarına eşit!

Emek

Dünya genelinde tekstil işinde çalışmak zorunda olan işçi sayısı 60 milyon.

 Tekstil alanında uygulanan kot kumlama yönteminden dolayı bugüne kadar 122 işçi hayatını kaybetti.

Rana Plaza felaketi 1134 işçinin yaşamına mal oldu. Bangladeş’teki Tazreen Fabrikası’nda çıkan yangında 117 işçi hayatını kaybetti. Ali Enterprise yangınında ise maalesef 254 işçi yaşamını yitirdi.

Zararlı Kimyasallar

Potasyum permanganat

Hipo 

Atık sulara karışan diğer kimyasallar

Sürdürülebilirlik

Yaşam döngüsünün tamamlanması için ‘sürdürülebilirlik’ kelimesini bir pazarlama aracından kurtarıp, ürünün ve üretimin ‘gerçekten’ sürdürülebilir olmasını sağlamak

.

İşçi Sağlığı iş Güvenliği

Üretim sürecinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği kriterine uygun çalışma alanlarını hayata geçirerek işçiler için güvenli bir üretim alanı yaratmak

Şeffaflık

Markaların üretim süreçlerini şeffaflaştırarak denetim ve değerlendirme mekanizmasına katkı sunmak

Çevre ve Doğaya Minimum Zarar

Kullanılan kimyasalları azaltarak çevreye verilen zararı minimuma indirmek

Tekstil ürünlerini sürdürülebilir malzemeler ile üreterek geri dönüşümünü sağlayarak doğayı korumak

Adil Üretim

Ürünü üreten işçilerin adil ücretler almasını sağlamak;

* İşçilerin ailelerini geçindirebilecekleri adil ücretler kazanması, tekstil sektörünün en önemli konularından biri olan çocuk işçi sorununu çözmek için de gereken koşulları yaratır. Geçinebilecekleri ücreti kazanan ailelerde, çocuklar çalışmak zorunda kalmaz!

* İşçilerin yasal çalışma saatleri içinde adil bir ücret almaları, fazla mesai yapmalarının da önüne geçer ve bu da iş kazası riskini azaltır.

* Üreticiler, ürettikleri ürün için adil ücret aldığında; vergisini verir, işçilerin ücretinden ve sağlığından çalmaz. Bu da uzun vadede tekstil sektörünü ve devleti kalkındırır.

Temiz Moda Hareketi Elçilerinin Misyonu

Tüketicilere Temiz Moda Hareketi markalarından ürün alma çağrısı yapma

Ürünleri giyerek ve tanıtarak, tüketicileri Temiz Moda Hareketi markalarına yönlendirmek

Ürün etkinliklerinde bulunma gayretinde olmak

Ürünü anlatmak ve üretim sürecinin ardındaki koşulları dile getirmek

Temiz Moda Hareketi elçilerini çoğaltmak için çağrıda bulunmak

Bir toplumu yönlendiren o toplumdaki liderlik misyonunu yüklenenlerdir. Bu bağlamda Eliçiler diğer çevrelere kendi misyonunu edinmelerini ve hareketi yükseltmeleri için çağrılar yapar.

Markaların Temiz Moda Hareketi’ne katılması için çağrıda bulunmakTemiz Moda Hareketi kriterlerini benimseyen ve dahil olan markaların çoğalması sektörü bir bütün olarak değiştirecektir.

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön