Geri dönüşümün en güzel hâli: Kenevir

Kenevir veya kendir… Cannabaceae familyasına ait tek yıllık, çift çenekli ve otsu bir bitki cinsi. Kenevir; bir mahsul olarak, tekstil, yağ, gıda, inşaat malzemesi ve çok daha fazlasının yapımında kullanılan inanılmaz endüstriyel etkilere sahip.

Anavatanı Orta Asya ve Hint altkıtası olmasına rağmen günümüzde ılıman ve tropik bölgelerin çoğunda yetişen bu bitkinin saplarında bulunan liflerin, iplik, dokuma ve kumaş yapımında; hamurlu kısmının ise kağıt yapımında kullanıldığını biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız sizi böyle alalım, çünkü tekstil sektöründe kullanılan kenevir kumaşının faydaları saymakla bitmiyor.

  • Kenevir, pamuğun aksine büyümek için çok az suya ihtiyaç duyuyor.
  • Bitki olarak büyüyüp çoğalırken, bulunduğu toprağı da bakım veya böcek ilacı kullanmadan besliyor.
  • Sürdürülebilir yapısıyla kenevir bitkisi Bego Jeans’in pek çok ürününe de ilham kaynağı oluyor. Doğaya ve insan sağlığına saygılı malzemeler ve yöntemler kullanarak sürdürülebilir bir yaşamın mümkün olduğuna inanarak çıktığımız yolda Bego Jeans olarak ürünlerimizin %20’sinde kenevir kullanıyoruz. Türkiye’de bir ilk olarak kenevirin kot ile buluştuğu jeanleri üretiyoruz.

Kenevir kumaşı verimli, uzun ömürlü ve dayanıklı yapıya sahip. Ayrıca çok rahat ve yumuşak. Ağırlıklı olarak giyim üzerine odaklansa da kıyafetten ev tekstil ürünlerine, döşemelik kumaştan perde yapımına kadar her alanda kenevir kumaşına rastlamanız mümkün.

Peki kenevir kullanımı neden önemli ?

Bu sorunun cevabını bulabilmek için gelin kenevir kumaşın faydalarına birlikte bakalım.

Karbonu azaltarak çevreye yardımcı olur

Günümüzde, özellikle son dönemde de yaşadığımız çevre olayları göz önüne alındığında bütün endüstrilerin karbon ayak izini ve bunun küresel ısınma üzerindeki etkilerini düşünmek zorunda olduğu konusunda sanırım hepimiz hemfikiriz. Ne yazık ki moda endüstrisi, küresel ısınma ve çevre sorunlarının artması konusuna çok büyük bir paya sahip. Hızla değişen moda anlayışı, dünyaya iyi gelmeyen kıyafetlerin hızlı bir şekilde üretilmesi ve elden çıkarılması kültürünü beraberinde getiriyor. Kenevir giysileri bu soruna yardımcı olabilir çünkü bir ürün olarak atmosferden karbondioksiti emer. Büyümek için geleneksel pamuğa göre yüzde 80 daha az enerji kullanır ve ağaçlardan dört kat daha fazla CO2 emer. 2,5 dönüm endüstriyel kenevir 22 ton karbondioksiti emebilir. Üretilen her ton kenevir için, havadaki 1,63 ton karbon temizlenir ve bu çevresel süper elyaf, tüm tekstillerin en düşük ekolojik ayak izini verir.

Daha az su kullanır

Giysilerimizde kullandığımız pamuk gibi mahsuller çok fazla sulamaya ihtiyaç duyuyor. Bu da tatlı su gibi kaynaklarımızı zorluyor. Kenevir, yoğun sulamaya ihtiyaç duymadan iyi gelişebilen bir bitki türü olduğundan su tüketimi ihtiyacı diğer mahsullere göre çok daha azdır. Bu nedenle kenevir giysilere geçmek ve ekime yardımcı olmak su tasarrufu sağlamanın mükemmel yollarından biri. Kenevirin yetiştiği ortamdaki minimum kimyasal kullanımı, ağaç kesimini azalttığından kenevir, yetiştiği bölgelerde meydana gelen toprak erozyonunu önler. Şunu da belirtmekte fayda var, Bego Jeans ürünlerinin çoğu organik pamuktan oluşur, pamuk; en sağlıklı ve geri dönüşüme en uygun malzemelerden biridir. Ancak biz iyinin de iyisi konusunda kendi sınırlarımızı zorlamayı seviyoruz. Bu nedenle şimdilik mümkün olan en yüksek seviyede jeanlerimizde yüzde 20 oranında kenevir kullanıyoruz. Belirttiğimiz özelliklerinden dolayı kenevirin üretim, kullanım, yasal olarak ekim – dikim – işleme alanlarının artmasıyla biz de Türkiye’de bir ilk olan kenevir jean ürünlerimizde kenevir oranını artırmayı hedefliyoruz. Hem çevresel koşulları hem de kişisel sağlığını önemseyen bilinçli tüketicilerin de kenevir kumaş konusundaki tercihlerinin artmasıyla bu süreci hızlandırmayı umuyoruz.

Toprak sağlığını iyileştirir

Konunun başında da belirttiğimiz gibi hemen hemen her türlü toprakta yetişebilen bir bitki çeşidi kenevir. Toprağı besinlerinden veya diğer özelliklerinden yoksun bırakmaz. Aslında, daha önce kaybolmuş olabilecek bazı hayati besinlerin geri kazanılmasına yardımcı olur. Doğası gereği zararlılara karşı dirençli olan kenevir gübreye de ihtiyaç duymaz, çünkü yaprakların dökülmesi toprağa yeterli gübreleme sağlar. Müthiş bir geri dönüşüm değil mi?

Nefes alabilen giysiler

Kenevir en güçlü en dayanıklı doğal liflerden biridir ve pamuktan yüzde 60 daha güçlüdür. Kumaş olarak kenevir tam bir cilt dostudur. Kenevir kotlar nefes alabilir yapısı sayesinde teri iyi emer. Solmaya karşı dayanıklıdır ve kolayca aşınmaz. Şeklini ve rengini uzun süre korur. Birden fazla yıkamadan sonra bile uzun süre yıpranmaz. Kenevir giysiler UV ışınlarına ve küflenmeye karşı dayanıklıdır.

Kenevir antimikrobiyal özelliklere sahiptir

İnanılmaz derecede dayanıklı olmasının yanı sıra kenevir kumaşı mikroplara karşı da savaşır. Kötü bir kokunuz varsa, kenevir kıyafetleri size yardımcı olabilir. Kokuya neden olan bakterilerin üremesini engeller. Pamuk, polyester gibi diğer tekstil elyaflarından daha uzun süre dayanmasını sağlayan mükemmel antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Kenevir UV ışınlarına dayanıklıdır

Kenevir giysilerde iplik sayısının yüksek olması kumaşın sıkı dokunduğu anlamına gelir. Bu nedenle güneş ışınları malzemenin içinden geçemez ve böylece UV ışınlarının zararlı etkilerinden korunmanızı sağlar. Kanser dahil her türlü cilt sorunundan korunmak istiyorsanız kenevir kıyafetleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Türkiye’de ilk kenevir kotu Bego Jeans üretti

Sürdürülebilir tekstil ürünlerine gönül vermiş bir marka olarak, buraya kadar okuduklarınız kenevir kullanımı konusunda Bego Jeans’in neden öncü olduğunu ve Türkiye’de bir ilk olan kenevir jean üretimini neden başlattığımızı umarız açıklıyordur.

Temiz moda mümkün!

Savunduğumuz tüm ilkelerimizle ürettiğimiz Bego Jeans’in kenevir etekler, kenevir şortlardan oluşan Temiz Kot kenevir koleksiyonuyla siz de Temiz Moda Hareketi’nin bir parçası olabilirsiniz.

Kaynak:
www.insider.com

www.greenmatters.com

Yazı oluşturuldu 15

Bir yanıt yazın

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön