Yılların eskimeyen modası salopet, Bego Jeans’te

Bego uzun süredir jean üretiyor jean üretirken de belli ilke ve çizgilerin dışına çıkmıyor. Bego Jeans’in ürün çeşitliliğinin artmasını dört gözle bekleyen ve jeanin farklı kullanımlarına Bego kalitesiyle sahip olmak isteyenlere müjde. Bego Jeans salopetleri şimdi stoklarımızda.

Boyu, fiziği veya yaşı ne olursa olsun her türden moda tutkunu arasında çok sevilen tulum/salopet birçok kişinin tarzına şıklık katıyor.

Modası geçmeyen tasarım ve ürünlerimize salopeti eklemişken salopetin diğer adı #tulum #dungri #DUNGAREE #bibandbraceoveralls kısa bir tarihine bakalım…

Salopet, Fransızca Salopete’den geliyor ve işçi tulumu manasına geliyor, önü yukarı doğru uzanan ve askılarla bağlanan yüksek belli pantolonlardan oluşan bir giysi.

Diğer adı dungarees kökenine bakıldığında ise ‘Dungaree’, sağlam iş kıyafetleri yapmak için yerel bir kaba kumaş olan Dungri’nin kullanıldığı 17. yüzyıl Hindistan’ından geliyor. Adını Mumbai yakınlarındaki bir liman köyü olan Dongari Kapar’dan aldığı düşünülüyor.

Doris Day

Başlangıçta bir iş giysisi olması amaçlanan tulumlar, 1844 yılında Lyon’da bir tekstil ürünleri mağazası açan Louis Lafont tarafından bel kısmına bir “cetvel cebi” dikerek yaratıldığı da kaynaklar arasında yer alıyor.

Ronnie Wood

Tulumların jean ile seri üretildiğinin ilk kanıtı, 1890’larda Levi Strauss ve Jacob Davis tarafından yapılanlardır. İcat ettikleri ilk “kot pantolonlar” aslında tulumlardı.

Birinci Dünya Savaşı sırasında kadınlar fabrika işlerinin çoğunu devraldılar ve üniformayı, yağa ve grese karşı mükemmel koruma sağlayan kullanışlı bu tulumları benimsediler.

Özellikle kırsal kesimde özellikle kalın kumaşlardan ve kottan yapılarak iş kıyafeti olarak kullanıldı.

Hollywood ünlüleri, şarkıcılar ve asilzadeler tulum giydiğinde tulumun yıllarca işçi kıyafeti olma imajı değişti ve tulum arzu edilen bir giysiye dönüştü.

Prenses Diana

Yılların eskimeyen modası salopet, şimdi Bego Jeans kalitesiyle buluştu. Temiz Moda Hareket’ine dahil olmak salopet severlerin de hakkı dedik ve jeanlerimizi salopete dönüştürdük. 

👉🏻 Yeni salopet modellerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı oluşturuldu 15

Bir yanıt yazın

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön